W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

środa 18 września 2013 r.

Jak wydobyć energię ze źródeł odnawialnych? 

prowadzenie
doktor inżynier
Małgorzata Ciosmak

ulotka.pdf

O godzinie 10.00 i 11.00 w sali widowiskowej Domu Kultury LSM:

Jak wydobyć energię ze źródeł odnawialnych?

Pojęcie odnawialnych źródeł energii dla wielu osób brzmi bardzo tajemniczo. Samych źródeł jest wiele, ale jak z nich wydobyć potrzebną nam energię. Co trzeba zrobić, aby można było korzystać z promieni słonecznych nie tylko na plaży, z energii wody – nie tylko nad wodospadem, z ciepła Ziemi – nie tylko przy wulkanach? Co zrobić, aby „namówić” wiatr do podarowania nam energii elektrycznej? Takie pojęcia i wspólne rozmowy będą podczas spotkania w sali Domu Kultury LSM. Uczestnicy – uczniowie szkół, będą mogli wziąć udział w konkursach odpowiadając na pytania. Za dobre odpowiedzi będą nagrody. Wystarczy tylko uważnie słuchać, a odpowiedzi przyjdą do głowy same. Zapraszamy opiekunów grup szkolnych do wspólnej zabawy. Jeśli tylko pogoda dopisze, będzie można zobaczyć jak pracuje prawdziwy panel solarny.

 

A wieczorem, o godzinie 18.00 Politechnika Lubelska, w ramach X Lubelskiego Festiwalu Nauk,i zaprasza na koncert taneczny Formacji Tańca Towarzyskiego GAMZA „Black or White”, oparty na motywach muzycznych utworów wykonywanych przez Whitney Houston i zespół ABBA.

 

 

Małgorzata Anna Ciosmak, doktor inżynier, adiunkt w Instytucie Transportu, Silników Spalinowych i Ekologii Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej, współzałożyciel i wiceprezes Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej.
Urodziła się w Urzędowie. Jej rodzice to Edward i Zofia Ciosmak z domu Pomykalska. Od 1966 roku zamieszkała z rodzicami w Lublinie, gdzie rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. W latach 1974–1978 uczyła się w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w
Lublinie, a następnie po jego ukończeniu kontynuowała naukę w Politechnice Lubelskiej na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej.
Pracę zawodową rozpoczęła w 1984 roku, po uzyskaniu dyplomu magistra inżyniera w specjalności urządzenia sanitarne, inżynieria środowiska, w Zakładzie Remontowym Energetyki, gdzie pracowała do roku 1988. W tym czasie dokonywała wielu tłumaczeń tekstów technicznych z języka angielskiego na język polski. Od roku 1988 podjęła pracę w Zakładzie Usług Technicznych, a następnie w Zakładzie Usług Energo-Chemicznych Wojewódzkiego Klubu Techniki i Racjonalizacji w Lublinie. Pracowała tam aż do momentu zatrudnienia w Politechnice Lubelskiej, co nastąpiło w 1991 roku. Od momentu ukończenia studiów przez cały czas pozostawała w kontakcie z Alma Mater, mając nadzieję na podjęcie pracy naukowej, której pragnęła poświęcić swoje zawodowe życie. Systematycznie, przygotowując się do realizacji tego celu, odbywała praktykę w zawodzie, m.in. pracując jako kierownik robót i projektant na budowach obiektów mieszkalnych, nadzorowała budowę i koordynowała pracę zespołu technologów i wykonawców pochodzących z wielu ośrodków naukowych i przemysłowych w Polsce. Uczestniczyła jako nadzór inwestorski i autorski w wykonywaniu nowych obiektów i remontach starych, w tym zabytkowych. Otrzymała państwowe uprawnienia do prowadzenia samodzielnych prac w wykonawstwie i projektowaniu w specjalności urządzenia i instalacje sanitarne.
Od 1 stycznia 2000 roku pracowała na Politechnice Lubelskiej na naukowo-dydaktycznym stanowisku asystenta, a następnie, po uzyskaniu stopnia doktora, na stanowisku adiunkta. Rozprawę doktorską pt. Model hydrogeologiczno-techniczny wykorzystania wód jurajskich Lubelskiego Zagłębia Węglowego dla celów balneologicznych obroniła 16 listopada 2003 roku przed Komisją ds. Przewodu Doktorskiego na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 19 stycznia 2004 roku uzyskała tytuł doktora.
Doktor inżynier Małgorzata Ciosmak interesuje się historią sztuki, architektury, archeologią, fotografią i turystyką górską. Wiele czasu poświęca Towarzystwu Ziemi Urzędowskiej. Jest jego współzałożycielem i członkiem Zarządu oraz Zespołu Redakcyjnego. Aktywnie działa w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym (w latach 1992–2000 oraz obecnie jest członkiem Zarządu Głównego i wiceprzewodniczącą Komisji Ochrony Przyrody, a także prezesem Klubu Ochrony Przyrody Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie). Wolne chwile poświęca sztuce rysunku, prezentując następnie swoje prace na licznych wystawach.


 

 

 

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją