piątek 18 kwietnia 2013 r.
o godz. 18:00
Koncert żywiołowej muzyki cygańskiej, karpackiej i bałkańskiej
najlepszego zespołu folkowego z Europy Wschodniej
Čači Vorba
z solistką Marią Natanson
Čači Vorba (czaczi worba) to jeden z najbardziej uhonorowanych za granicą polskich zespołów folkowych ostatnich kilku lat wyróżniony w ubiegłym roku polskim „Folkowym Fonogramem Roku” oraz brytyjskim tytułem „Songlines Top of the World Album”. Lubelska grupa Čači Vorba specjalizuje się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. Serwuje akustyczną fuzję muzyki etnicznej, jazzu, nowoczesnej bałkańskiej muzyki weselnej, latynoskiej rumby oraz innych gatunków wykonywaną na tradycyjnych akustycznych instrumentach, zaskakując błyskotliwymi połączeniami w stylu „bałkańskiego twista” czy „rumuńskiego rock’n’rolla”.
Ze swoją charyzmatyczną wokalistką i wirtuozką skrzypiec Marią Natanson, która jako 15-latka porzuciła szkołę muzyczną i rodzinny dom, udając się w góry w poszukiwaniu żywej muzyki cygańskiej i karpackiej, Čači Vorba odniosła w ciągu ostatnich kilku lat duży europejski sukces. Zachodnioeuropejska prasa gatunku world-music okrzyknęła grupę mianem «jednego z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych zespołów folkowych z Europy Wschodniej» ostatniego czasu, zaś berlińska reedycja ich debiutu płytowego «True Speech» (Oriente Musik, 2010) otrzymała m.in. «Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych», «Songlines’ Top of the World CD» (Wielka Brytania), #8 «World Music Charts Europe», szwedzką «Lira Gillar». Portal Folk24.pl zaliczył krążek do 10 najważniejszych polskich albumów folkowych minionej dekady. Nowy album «Tajno Biav — Secret Marriage» (Oriente Musik, 2011) spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem dziennikarzy i fanów z Europy i Ameryki. Čači Vorba ma na koncie ponad 250 koncertów w 14 krajach.
Skład zespołu:
Maria Natanson – śpiew, skrzypce, kabak keman
Paweł Sójka – akordeon
Piotr Majczyna – bouzouki, mandola, gitara, śpiew
Sebastian Szebesta – darabuka, cajon, riqq, daf
Robert Brzozowski – kontrabas
photography: Krzysztof Werema – Vintage Agency / production: Aleksandra Markowska
Copyrigths – ČAČI VORBA (www.cacivorba.pl)
Nagrody i wyróżnienia
CD „Tajno Biav – Secret Marriage” (Oriente Musik, 2011)
„Nowa sensacja na polskiej scenie folkowej” Illand Pietersma, Dagblad (Holandia)
„Świetny, dobrze wyprodukowany, drugi album, (…) nawet lepszy od ich mocnego debiutu” Eelco Schilder, Folk World (Niemcy)
„Doskonała płyta” Simon Broughton, Songlines (Wielka Brytania)
- 18 maja 2012 Folkowy Fonogram Roku 2011 Polskie Radio „Dwójka” (Radiowe Centrum Kultury Ludowej)
- styczeń-luty 2012 Top of the World Album Songlines Magazine (Wielka Brytania)
- 1 stycznia 2012 Płyta Roku 2011 plebiscyt dziennikarski portalu etno.serpent.pl
CD „True Speech” (Oriente Musik, 2010)
„Jeden z najbardziej dynamicznych i najznakomitszych zespołów folkowych z Europy Wschodniej, jaki od dawna słyszałem” Simon Broughton, Songlines (Wielka Brytania)
„Niezwykle ekscytująca nowość” Ulf Torstensson, Lira (Szwecja)
- 15 listopada 2010 Nagroda Niemieckich Krytyków Fonograficznych (Niemcy)
- 8 grudnia 2010 Top of the World Album Songlines Magazine (Wielka Brytania)
- 31 grudnia 2010 Top 2010 Mundofonias /Radio Nacional de Espana (Hiszpania)
- 1 lutego 2011 World Music Charts Europe» #8 (Europejska Unia Radiowa)
- 7 stycznia 2011 Dziesięć najważniejszych polskich płyt folkowych minionej dekady portal Folk24.pl
- luty 2011 SingOut! ≪Szczera Mowa≫ wśród polecanych płyt (USA)
- marzec 2011 March Top 20 Radio Groovalizacion (Francja)
Klip video „Te aştept neica de-o lună” (2010)
- grudzień 2010 Folkowy Teledysk Roku 2010 plebiscyt portalu etno.serpent.pl
MARIA NATANSON jest «znakiem firmowym Čači Vorba»*. Utalentowana wokalistka i wirtuoz skrzypiec, przez niektórych określana mianem «najbardziej rozpoznawalnego głosu polskiej sceny folkowej ostatnich kilku lat», jest współzałożycielką i solistką grupy Čači Vorba. Obok znajomości bogatego repertuaru pieśni tradycyjnych, Maria jest również autorką tekstów pieśni w języku romskim, zarejestrowanych ostatnio przez zespół na albumie Tajno Biav – Secret Marriage. Opowiadają one o miłości, Bogu, poszukiwaniu utraconych korzeni oraz pozycji kobiety w tradycyjnych społecznościach. Jej silny, charyzmatyczny głos, gorąco przyjmowany przez międzynarodową publiczność oraz silne oddanie muzyce rysują obraz niezwykłego wschodnioeuropejskiego artysty.
W ciągu zaledwie kilku lat aktywności scenicznej zdążyła nagrać 5 dobrze przyjętych albumów CD, zostać laureatką największego polskiego konkursu muzyki folkowej (Festiwal Polskiego Radia «Nowa Tradycja», 2006 r. z zespołem Čači Vorba), otrzymać tytuł «młodej lubelskiej artystki roku» w konkursie «Żurawie 2009», a także zagrać kilkaset koncertów w wielu krajach.
Pochodzi z rodziny o wielopokoleniowej tradycji muzycznej. Formalną edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 6 lat, ale ze względu na muzykę tradycyjną mając 15 lat przerwała naukę i wyjechała w Karpaty. Tam nauczyła się setek melodii i pieśni w dziesiątkach języków i dialektów, jakie odnaleźć można na ogromnym, wielokulturowym obszarze Karpat. W trakcie kilkuletniej wędrówki w poszukiwaniu żywej muzyki podpatrywała swoich pierwszych mistrzów – naturszczyków, grała z wieloma znanymi muzykami i zespołami. Mieszkając przez prawie rok w romskiej osadzie w Czarnej Górze, nawiązała przyjaźń i współpracę z Teresą Mirgą i zespołem Kałe Bała. Dziś jej charakterystyczny, mocny głos oraz niekwestionowana wirtuozeria w grze na instrumentach smyczkowych zachwycają zarówno romską, jak i nieromską publiczność.
* – cytaty z artykułów prasowych
Śpiewa niemal od niechcenia, po prostu, głosem niezwykle silnym, niesamowicie czystym, charyzmatycznie, wzruszająco, naturalnie i szczerze. Jej wokal nie ma słabych stron. Podejrzewam, że zawarła pakt z diabłem.
Wojtek Nowak, edinburgh.com.pl (recenzja koncertu)
W osobie wokalistki i skrzypaczki kryje się młodzieńcza świeżość, uzupełniona kobiecą pewnością siebie i muzyczną niezależnością. Jest obecnia uznawana za wschodzącą gwiazdę polskiej sceny folkowej. I słusznie!
Cathrin Alisch, Folker, Niemcy (recenzja „Szczerej Mowy”)
Wokalistka, która z pełną swobodą porusza się zarówno w repertuarze pieśni rumuńskich jak i bułgarskich, starannie i z wdziękiem posługując się wibrującymi ornamentami. Ma jasny, elastyczny głos, którym upiększa melodie utworów. Maria Natanson to nie tylko śpiewaczka. Jest również wybitną skrzypaczką, umiejętnie dostosowującą sposób gry do rumuńskich i bułgarskich niuansów stylistycznych.
Mattie Poels, Radio 6, Holandia (recenzja „Tajno Biav”)
Nawet w Rumunii ciężko znaleźć kogoś, kto tak osobiście, przekonywująco i z pasją interpretował by stare pieśni lautarów z podmiejskich tawern oraz pieśni ludowe Wołoszczyzny.
Grit Friedrich, MDR Figaro, Niemcy (recenzja „Tajno Biav”)
O wyborze laureata w każdej z czterech kategorii (słowo, obraz, dźwięk, animator kultury) decydowało jury złożone z artystów i dziennikarzy. – Głosując na jedną osobę, miałem poczucie, ze krzywdzę inną, równie twórczą – mówił (…) Jarosław Koziara, jeden z jurorow nagrody. – Jedynie w stosunku do dwójki laureatow, Marii Natanson i Tomka Bazana nie mam wątpliwości, że daleko wyprzedzili swych konkurentów.
Jarosław Koziara, Kurier Lubelski(o Nagrodzie Kulturalnej „Żurawie 2009”)
KONTAKT :
Piotr Majczyna
tel. (+48) 607 690 214
e-mail: cacivorba@wp.pl
WIĘCEJ NA:
www.cacivorba.pl