czwartek 26 września 2013 r.
o godz. 18.00
Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego
Spotkanie z cyklu
Twórcy, dobrodzieje i przyjaciele Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego
pod tytułem
Lubelskie dzieje rodziny Vetterów
Spotkanie poprowadzą
Anna Oleszek i Jarosław Kus
Niewiele było w dziejach Lublina rodów, których historia stała się w tak znacznym stopniu historią tego miasta. Rodzina Vetterów, znanych lubelskich przemysłowców, zasłużonych dla rozwoju Lublina jako ośrodka przemysłowego, w dużej mierze wywarła również wpływ na jego oblicze społeczne, oświatowe i kulturalne. Niestety, po blisko stu latach, niewiele osób pamięta o tych zasługach. Obecnie, większości osób, nazwisko Vetter kojarzy się jedynie ze Szkołą tego imienia, założoną głównie dzięki staraniom Augusta Vettera (1847-1907). A przecież zarówno August, jak i jego brat Juliusz Vetter (1853-1917), całym sercem byli zaangażowani w sprawę powstania Biblioteki, aktywnie działając w – powstałym po śmierci Hieronima Łopacińskiego – Towarzystwie jego imienia. Znaczny wkład finansowy, wniesiony przez rodzinę oraz działalność Juliusza Vettera w charakterze wiceprezesa Towarzystwa, niewątpliwie przyspieszyły szczęśliwe sfinalizowanie całego przedsięwzięcia. Losy Vetterów i Łopacińskiego splatały się już wcześniej – między innymi w roku 1901, kiedy to August Vetter i Hieronim Łopaciński zaangażowani byli, wraz z innymi wybitnymi Lublinianami, w organizację Wystawy Rolniczo-Przemysłowej. Lublin zawdzięcza Vetterom nie tylko Bibliotekę: Szpital Dziecięcy, Muzeum Lubelskie, Teatr Miejski to tylko niektóre z instytucji związanych z ich działalnością. Inne pomniki, wystawione przez tych lubelskich przemysłowców, nie dotrwały do naszych czasów – mowa tu o działalności charytatywnej i oświatowej: olbrzymie sumy pieniędzy przeznaczali Vetterowie na pomoc ubogim, zniedołężniałym czy edukację niezamożnej młodzieży. Warto również przypomnieć osobę Karola Rudolfa Vettera (1810-1883), twórcy lubelskiej fortuny rodu – wszak gdyby nie on, owocna i ze wszech miar pożyteczna działalność jego synów – Augusta i Juliusza – w ogóle nie byłaby możliwą. Nie tylko z przyczyn materialnych…
___________________________
Anna Oleszek – absolwentka historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (2000) i studiów podyplomowych z zakresu bibliotekoznawstwa w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownik Działu Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (od 2001 r.). Bliska jej jest przeszłość Lublina, dawny „obraz” miasta, namalowany przez wielu ciekawych ludzi oraz wpływ ich różnorodnej działalności i twórczości na postrzeganie miejsca przez innych. Stąd już tylko krok do zgłębiania ich indywidualnych i splatających się ze sobą losów, na których odkrywanie pozwalają biblioteczne zbiory.
Jarosław Kus – absolwent archeologii oraz studiów podyplomowych z zakresu archiwistyki UMCS. W latach 2003-2007 zatrudniony w Archiwum Państwowym w Lublinie, od roku 2007 pracuje w Dziale Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Jest autorem wydanego w roku 2012 Katalogu Zbiorów Specjalnych „Dokumenty Życia Społecznego 1918-1939”. Miłośnik historii – tej „małej”, lubelskiej i tej przez duże „H”- z upodobaniem zgłębiający nurt minionych już wydarzeń. Lubi dobrą literaturę – nie tylko jako jej czytelnik, ale i twórca…
Fotorelacja:
fot. Michał Maciejewski