wtorek 19 listopada 2013 r.
o godz. 18.00
DK LSM i Wydawnictwo „Polihymnia”
zapraszają na wieczór autorski
Ireny Ciesielskiej-Piech
połączony z promocją tomików wierszy Lublin – piękno nieodkryte, Nostalgia kresowa, Chabry. To Polska – Ojczyzna nasza
Lublin – piękno nieodkryte
Słowo wstępne i prowadzenie – Ewa Hadrian
Oprawa muzyczna – uczniowie z klasy prof. Kazimierza Szczebla Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie
„Poetka z wielkim zatroskaniem odnosi się do spraw Polski i Polaków.
Na Jej sercu leżą bolesne i powikłane sprawy, jakie na skutek II wojny światowej zaistniały między sąsiadującymi ze sobą narodami.
Treści te pomieszane są w interesującym tomiku pt. Nostalgia kresowa. O niezaprzeczalnej wartości publikowanych dotychczas utworów niech świadczą liczne nagrody i wyróżnienia otrzymywane przez Irenę Ciesielską-Piech w ogólnopolskich konkursach literackich (…)
Piękno ziemi polskiej leży w sercach mieszkających na niej ludzi i serc tych wypływa.
Do takich osób należy także Irena Ciesielska-Piech, której wysiłek twórczy skupia się na przekazaniu tego, co najważniejsze: Bóg, Honor, Ojczyzna…”
Jerzy Bolesław Sprawka
pisarz, poeta, krytyk
Wiersze Pani Ireny trafiają wprost do serca i duszy odbiorcy. Fascynują prostotą i głębią poznania ludzkich emocjii i uczuć. Czytane przez samą autorkę wywołują wzruszenie, zamyślenie i pobudzają do refleksji.
Agnieszka Kosib
Biuletyn Informacyjny NSZZ „Solidarność”
Irena Ciesielska-Piech, autorka wierszy refleksyjnych o Kresach, Lublinie oraz poświęconych pamięci Jana Pawła II. Laureatka XVIII Ogólnopolskiego Konkursu „U progu Kresów” 2006, Konkursu Misericordia pod hasłem „Dawać innym nadzieję”, II nagroda 2008. Wiersze Jej specjalnie wyróżniono na XXI Ogólnopolskim Konkursie Juliusz Słowacki – Wieszcz 2009. W roku 2010 zdobyła nagrodę specjalną za motywy lubelskie w Konkursie Ogólnopolskim „Wierność Chrystusa, wierność kapłana” oraz wyróżnienie w Konkursie „Lublin – dziedzictwem kultury europejskiej”. W roku 2011 zaś II nagrodę w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim.
Irena Ciesielska-Piech dotychczas opublikowała sześć tomików poezji: Czerwona róża, Niezapominajki, Święty wśród ludzi, Nostalgia kresowa, Chabry. To Polska – Ojczyzna Nasza, Lublin – piękno nieodkryte. W przygotowaniu satyra niepolityczna Dzień jak co dzień.
Utwory Ireny Ciesielskiej-Piech zamieszczono także w antologii poezji patriotycznej Jak Ojczyźnie służyć i w antologii Miasto aniołów oraz w książkach Haliny Danczowskiej Dziesiąta – dzieje dzielnicy Lublina i Leszka Guza Harcerskie ślady na Ziemi Janowskiej i Kraśnickiej 1939-1950. Wiersze autorki drukowano ponadto w licznych czasopismach, takich jak: kwartalnik „Wołyń bliżej”, „Echa Polesia”, „Wschód”, „Kwarta”, w miesięczniku „Z życia LUTW”, tygodniku „Niedziela” oraz w Biuletynie Informacyjnym NSZZ „Solidarność” Regjonu Środkowowschodniego.
Poetka swoje utwory prezentuje na uroczystościach religijnych i patriotycznych oraz na licznych spotkaniach z młodzieżą szkolną. Poezja Ireny Ciesielskiej-Piech ma szeroki krąg odbiorców, między innymi tomiki wierszy docierają do środowisk kombatanckich w kraju i za granicą.
Ewa Hadrian, polonista (KUL), bibliotekarz (starszy kustosz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie), bibliolog i bibliofil (członek Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki), popularyzatorka literatury i czytelnictwa; wieloletni współpracownik Radia Lublin (autorka m.in. kilkuset felietonów radiowych emitowanych w cyklu „5 minut z książką”), współautorka telewizyjnego programu kulturalnego „Afisz” (TVP Lublin).