piątek 16 maja 2014 r.
o godz. 17.00
Wystawa malarstwa
Halina Danuta Krawietz
W świecie mody i zapachu kwiatów
Każda nowa wystawa to nie tylko możliwość zaprezentowania wykonanych przez autora kolejnych prac malarskich. Jest ona ważnym etapem w rozwoju artysty, bo podsumowuje pewien rozdział jego przemyśleń, przewartościowań i możliwości twórczych.
W przypadku twórczości Pani Haliny Danuty Krawietz, gdzie jest tak wiele wątków tematycznych i rozwiązań formalnych oraz stylistyk, staje się istotnym elementem porównawczym różnych form wypowiedzi.
O charakterze konkretnej wystawy decyduje dobór prac i sposób aranżacji, aby poprzez odpowiedni kontekst uwidocznić sposób ich wzajemnego oddziaływania. Dopiero ta całość staje się elementem konstrukcyjnym, decydującym o wartości ekspozycji.
Całość wyrazu tej konkretnej wystawy jest komplementarnym zbiorem harmonii i polifonii.
W polifonii rozkwita radość życia, energia, a w harmonii zaduma i wewnętrzne piękno, wynikające z pogodzenia z przemijającym czasem.
Autorka zestawia motywy pejzażowe z ilustracyjnymi, portrety o różnej stylistyce z motywami martwych natur, a szczególnie kwiatów. Wysublimowany koloryt świadczy o szczególnej wrażliwości na barwę artystki,
Obraz „Biznesmen XXI wieku”, przedstawiający zgeometryzowaną postać człowieka o błękitnej tonacji, jest wyrazem cywilizacji technicznej, która wtłacza człowieka w sztuczny układ. Mimo chłodnej tonacji, odczuwa się ciepło wrażliwości człowieka i nadzieję na zachowanie resztek człowieczeństwa w stechnicyzowanym świecie. Tematy pejzażowe są zawsze zabarwione emocjonalnym uczuciem. Można w nich odnaleźć m, in. zachwyt nad jesiennymi liśćmi, gdzie nastrój budowany jest niezwykłą harmonią ciepłych barw, delikatnie modulowaną z barwami chłodniejszymi.
Kolejny obraz przedstawia motyw kwiatowy o oszczędnym wyciszonym pastelowym kolorycie, który oparty jest na wyszukanym kontraście ciepłych oliwkowych zieleni z fioletowo-ugrowym odcieniem. Niekiedy motywy kwiatowe stają się tłem dla urokliwej akcji pierwszoplanowej. Przykładem takiego rozwiązania może być obraz z trzema pieskami na smyczy. Ma uwagę zasługują zwartość emocjonalna i prawda wyrazu żyjących i czujących istot.
Duże wrażenie robi ilustracja o groźnym kocie i myszce. Na obrazie ciepło oświetlonego domu ukazane jest na tle miasta, gdzie realność przeplata się z fantazją.
Wystawa, łącząca wszystkie wątki tematyczne, które tutaj jedynie szczątkowo opisałem, ukazuje niezwykłe bogactwo przeżyć, wyobraźni, obserwacji i zainteresowań autorki, która ciągle udoskonala środki artystycznej wypowiedzi. Czy w tej różnorodności osiągnęła ona spójność wypowiedzi i jedność formy? Możecie się Państwo o tym przekonać, oglądając ekspozycję.
Wiesław Proć
Halina Danuta KRAWIETZ
Urodziła się w Opolu Lubelskim. Ukończyła bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Kunstschule Zürich Wydział Projektowania Mody i Architekturę Wnętrz.
Malarstwem zajmuje się od wielu lat, wielką jej pasją jest projektowanie mody, stylizacja wnętrz oraz rzeźba.
Od 2005 roku jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie.
Swoje prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych TPSP, oraz:
– w 2013 roku – na indywidualnej wystawie prac malarskich pt. „ Między marzeniami a rzeczywistością” – Galeria „Przy Bramie” – Lublin,
– w 2014 roku – uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie „ Animals 2014″ – Centrum Kultury Chorzów.
Prace Haliny Danuty KRAWIETZ znajdują się w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Jej twórczość jest bardzo zróżnicowana. Jest artystką wszechstronną, posługuje się różnymi technikami, m.in. akryl, akwarela, olej. Maluje również na jedwabiu tworząc kreacje.
Na wystawie zatytułowanej „W świecie mody i zapachu kwiatów” artystka prezentuje prace, w których modelki przedstawiają różne kreacje. Świat mody to świat konsumpcji. Uczy się tu i teraz… Moda jest efemeryczna, tak jak kwiaty, które są pięknym i pachnącym akcentem życia tylko „tu i teraz”.
Artystka w swoich pracach pokazuje, jak moda i sztuka w życiu łączy się i wzajemnie przenika.
W swojej twórczości podejmuje wiele tematów absorbujących życie każdego człowieka…