w środę 24 września 2014 r.
o godz. 10:00 i 11:00
Spotkania w ramach
XI edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki
na temat
„Jak uzyskać energię ze źródeł odnawialnych?”
Spotkanie poprowadzi
dr inż. Małgorzata Ciosmak
Bardzo często słyszymy, że na wyczerpaniu są zasoby naturalne węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej. Technologie pozyskiwania tych paliw kopalnych są coraz droższe. Zachodzi konieczność pozyskiwania energii ze źródeł innych niż tradycyjne. Pojęcie odnawialnych źródeł energii powstało na bazie odtwarzających się materiałów i składników przyrody w ujęciu lokalnym, Mamy więc do czynienia z takimi zjawiskami, jak geotermia, energetyka solarna, energia spadku i pływów wody, energia spalania biomasy i energia wiatrowa. Spotkania z dr inż. Małgorzatą Ciosmak wyjaśni te pojęcia i wskaże sposoby pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej ze źródeł nie kopalnych, ale również naturalnych lub bliskich naturze.
_____________________________________
Dr inż. Małgorzata Ciosmak,
adiunkt w Politechnice Lubelskiej na Wydziale Mechanicznym w Instytucie Transportu, Silników Spalinowych i Ekologii. Oprócz związanych z profilem Instytutu zagadnień transportu, zajmuje się odnawialnymi źródłami energii.
Pochodzi z Urzędowa, który jak niewiele miast w Polsce, był miejscem emigracji mieszkańców „za wiedzą” bardziej niż „za chlebem”. Na Politechnice Lubelskiej pracuje od 1991 roku. Przedtem przez kilka lat zdobywała uprawnienia i poznawała trudną pracę inżyniera w przemyśle i na licznych budowach.
W 2004 roku została doktorem nauk, broniąc na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracę z dziedziny hydrogeologii. Od kilku edycji Festiwali Nauki w Lublinie pełni funkcję koordynatora prac, dodatkowo prezentując młodzieży szkół Lubelszczyzny i okolic metody pozyskiwania energii ze źródeł zwanych umownie odnawialnymi. Jest współzałożycielką stowarzyszenia EkoLubelszczyzna, promującego Lubelskie jako krainę ekologicznej żywności. Ponadto jest członkinią Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i regionalnego Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej. W obu tych organizacjach pełni funkcje w ich zarządach. Publikuje prace o charakterze naukowym i popularyzujące osiągnięcia nauki. Pasjonuje się fotografią, dziejami starożytnymi i historią architektury. Uprawia turystykę górską, a w wolnych chwilach rysunek abstrakcyjny.