w sobotę 4 października 2013 r.
o godz 13:00
Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Plastyków
Wystawa malarstwa
W poszukiwaniu piękna
Wystawa zbiorowa „W poszukiwaniu piękna” ma obecnie charakter cykliczny. Prezentuje pokłosie aktywności twórczej nauczycieli zrzeszonych od 54 lat w Polskim Stowarzyszeniu Nauczycieli Plastyków, tj. od czasu, kiedy to w pamiętnym 1960 roku odbył się I zjazd i wspólna wystawa twórczości plastycznej belfrów zajmujących się plastyką z terenu województwa lubelskiego. Tak narodził się Klub Nauczycieli Plastyków, który w 2007 roku przyjął status stowarzyszenia. Ogromna potrzeba integracji zawodowej wśród twórców na co dzień wprowadzających dzieci i młodzież w fascynujący świat sztuki, wewnętrzny przymus rozwoju własnego potencjału twórczego oraz chęć popularyzowania plastyki w środowisku okazały się równie istotne przed ponad półwiekiem, jak i obecnie. Ludzie, ich możliwości twórcze i priorytety zawodowe pozostały niezmienione. Na przestrzeni tych 54 lat dołączali kolejni twórcy i sympatycy PSNP, inni odchodzili… Taka dynamika jest wpisana w istnienie każdego zrzeszenia. To, co w Polskim Stowarzyszeniu Nauczycieli Plastyków fundamentalne i trwałe, to wspólna pasja, jaką jest twórczość plastyczna, to ciągła potrzeba artystycznej kreacji wykraczająca poza codzienność i działalność zawodową. W praktyce jej naturalną konsekwencją jest aktywność plastyczna, wystawiennicza i plenerowa członków Stowarzyszenia znajdująca odbicie m.in. w wystawie „W poszukiwaniu piękna”.
Sztuka, w tym plastyka, ma swoje źródło w emocjonalnych doznaniach człowieka oraz jego umiejętności wartościowania otaczającego świata. Tak rodzi się potrzeba ekspresji; dzielenia się zachwytem nad tym, co piękne, napiętnowania tego, co boli, oburza. Współcześnie z jednej strony plastyka pozwala na przekraczanie wszelkich granic, zwłaszcza tych narzuconych przez własną świadomość, algorytm działania czy społeczne konwenanse. Z drugiej zaś od zarania dziejów stale uwikłana jest w to, co otacza twórcę. Stąd wieloznaczność i bezmiar efektów wielowiekowych poszukiwań w obrębie sztuki, m.in. piękna jako wartości fundamentalnej dla tej dziedziny. Wystawa „W poszukiwaniu piękna” jest tego najlepszym przykładem. Zaprezentowane obrazy przedstawiają różne aspekty rzeczywistości w różnych konwencjach plastycznych, z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Ale wszystkie są efektem poszukiwania i transpozycji piękna za pomocą języka plastyki.
Ta wystawa to nie tylko wyraz integracji ludzi skupionych wokół określonych wartości. To również propagowanie plastyki jako formy aktywności twórczej, bez względu na uwarunkowania społeczno-polityczne, środowiskowe, osobowościowe, jako alternatywy dla konsumpcyjnego spędzania czasu. Dla jej uczestników to także możliwość artystycznej konfrontacji oraz pogłębienia wiedzy malarskiej dokonujące się w atmosferze poszanowania dla indywidualizacji wypowiedzi plastycznej, niepowtarzalnego spostrzegania i przeżywania otaczającej rzeczywistości.
Godny podkreślenia jest fakt, że artystycznych poszukiwań w obszarze piękna podejmują się nauczyciele – ludzie na co dzień zaangażowani w kształcenie i wychowywanie młodego pokolenia. Jest to tym trudniejsze, iż obecnie sztuka (a w tym plastyka) budzi wiele kontrowersji, chociażby dlatego, że jak mawia S. L. Popek. „wzięła rozbrat z pięknem”. Tworzenie kontrwartości wobec odczuć społecznych nieodmiennie wywołuje u odbiorców brak akceptacji, odrzucenie i nieprzemijającą tęsknotę za sztuką przedstawiającą.
Jak pogodzić zjawiska i mechanizmy zachodzące w obszarze twórczości w nauczaniu plastyki? To niewątpliwie duże wyzwanie dla nauczycieli XXI wieku. Wydaje się, iż ich własna aktywność plastyczna pozwala rozstrzygnąć wiele twórczych i estetycznych dylematów. Pozwala też w pełni docenić wartości (funkcje) tkwiące w plastyce jako formie świadomości specyficznie ludzkiej, co z pewnością przekłada się na pracę edukacyjną nauczycieli-twórców i ich postawę wobec twórczej aktywności dzieci, młodzieży i dorosłych.
Mam nadzieję, że wielowariantowość i oryginalność zaprezentowanych wypowiedzi artystycznych oraz ich wysoki poziom artystyczny będą skłaniały odbiorców nie tylko do pogłębionej refleksji nad wieloaspektowością fenomenu plastyki, ale także do nieco innego spojrzenia na rolę nauczyciela-twórcy. Łatwiej bowiem nauczyć miłości do sztuki i piękna, kiedy samemu się je kocha.
dr Urszula Tomasiak
Prezes Polskiego Stowarzyszenia
Nauczycieli Plastyków
Uczestnicy wystawy Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków W poszukiwaniu piekna:
Marta Andała, Tadeusz Bąbol, Anna Butryn, Anna Borkowska, Zdzisława Drążkiewicz, Agnieszka Gadzińska-Kita, Antoni Gładun, Janina Bogumiła Głąbowa, Krystyna Głowniak, Zuzanna Góra, Grażyna Grabowska, Grażyna Hankiewicz, Alina Hładyniuk, Ewa Kłopotek , Hanna Korzeniowska, Aleksandra Kozak-Kotowska , Anna Kozłowska, Dorota Kulicka , Jolanta Kuśmierz, Elżbieta Mech, Stanisław Mrówczyński, Marzena Mucha, Iwona Nieliwodzka, Leszek Niewiadomski, Grażyna Nóżka, Teresa Obraniak, Renata Owczaruk, Joanna Pawłat, Zbigniew Pieleszek, Antonina Poniewozik, Krystyna Rakowska, Krystyna Rutyna, Małgorzata Rysz-Kuczek, Bernarda Julia Rzechowska, Eleonora Sarnowska, Zofia Skiba, Jarosław Struk, Zbigniew Strzyżyński, Mariola Świć, Monika Anna Tomczak, Alina Tomczuk , Urszula Tomasiak , Jolanta Wawer, Anna Woś , Stefania Wójcik , Małgorzata Wzorek , Robert Znajomski, Elżbieta Zyglewska, Kazimierz Kotliński, Irena Frejowska