w poniedziałek 10 listopada 2014 r.
o godz. 18.00
Amatorski Teatr Towarzyski
zaprasza na przedstawienie
„Rosja według Czechowa II”
W programie m.in. żarty sceniczne Antoniego Czechowa
„Niedźwiedź” i „Jubileusz”
Wystąpią:
Dariusz Boruch, Grażyna Czarnota, Robert Karwat, Emilia Kamińska, Anna Kuszneruk,
Irena Mazur, Krzysztof Witaszek, Krzysztof Żak
oraz gościnnie piosenki własne zaśpiewa Mateusz Dąbrowski
Adaptacja i reżyseria Dariusz Boruch
Przedstawienie odbędzie się w poniedziałek 10 listopada 2014 r. o godzinie 18.00
w Domu Kultury LSM, Lublin, ul. Konrada Wallenroda 4a
Wstęp wolny !!!
Przywykłem do opowiadań składających się tylko z początku i końca, zwykł mawiać Czechow. I takie właśnie są historie przez niego opowiadane. Ze wszystkich jego utworów jasno można odczytać, że największą sympatią darzył człowieka, zwykłego, prostego i uczciwego. Największą pogardę natomiast czuł wobec bezduszność carskich urzędów i pracujących w nich ludzi obojętnych na tragedie ludzkie, nastawionych wyłącznie na własny zysk i awans. Jednoaktówki Antoniego Czechowa są utworami pełnymi dowcipu, akcji, dynamizmu oraz znakomitych dialogów. Z opowiadań emanuje wielkie ubolewanie, że właśnie tak wyglądała dziewiętnastowieczna Rosja.
„Niedźwiedź” – jednoaktówka napisana przez Czechowa w 1888 roku. Do opłakującej męża wdowy przyjeżdża Smirnov. Jego celem jest odebrać dług zaciągnięty przez zmarłego. Jednak zakochuje się w temperamentnej wdówce, a dług idzie w niepamięć. Sztuka jest pełna kłótni, utarczek słownych i niedopowiedzeń. Czy dług zostanie odebrany, czy pójdzie w niepamięć? Czy groźba pojedynku skończy się szczęśliwie?
Drugą jednoaktówką Czechowa wartą przedstawienia jest „Jubileusz”, dotyczy zbliżającego się jubileuszu banku. Urzędnik Chirin pracuje nad przygotowaniem sprawozdania do uroczystego przemówienia. Niestety, wciąż ktoś mu przeszkadza – prezes Szipuczin, jego żona – Tatiana, wdowa Mierczutkina. Dochodzi do gigantycznej awantury, a sprawozdanie…? Czechow – znakomity obserwator, ukazuje ludzi w skrajnych sytuacjach, w których ujawniają się emocje skrzętnie na co dzień ukrywane. Te humoreski obyczajowe są znakomitym studium charakterów uwypuklającym absurd wielu ludzkich poczynań.
Aby przekonać się, jak zakończy się spór o niewygodny dług oraz kłótnia o sprawozdanie, zapraszamy na przedstawienie Amatorskiego Teatru Towarzyskiego: „Rosja według Czechowa II”
____________________________________________________
W 2006 r. przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym „Węglin Północny” w Lublinie, z inicjatywy jego prezesa Dariusza Borucha, powstał Amatorski Teatr Towarzyski.
W pewnym okresie w zwyczaju ludzi z „towarzystwa” była zabawa w teatr. Zabawa ta miała wielce edukacyjny charakter, pozwalała rozwijać talenty potrzebne w aktywnym społecznym życiu, kultywowała język ojczysty, uczyła pracy w grupie i kreatywności. Wspólna zabawa dawała satysfakcję i radość, a jej finałem była publiczna prezentacja dla grona przyjaciół i rodziny. Propozycją takiej zabawy jest właśnie nasz teatr, pragniemy wrócić do dobrych obyczajów i zaszczepić nimi naszych znajomych i sąsiadów.
Takie były i są cele teatru i trzeba stwierdzić, że udało się je zrealizować. Przez teatr w ciągu 7 lat jego działalności przewinęło się już kilkadziesiąt osób (49) w różnym wieku i profesji, posiadających mniej lub więcej talentu aktorskiego, ale za to bardzo chętnych do działania. Podporami teatru oprócz Dariusza Borucha (pracownika Muzeum UMCS) są Anna Kuszneruk (bardzo energiczna rencistka) i Krzysztof Żak (świeżo „upieczony” prawnik)
Amatorski Teatr Towarzyski ma w swoim dorobku już kilkadziesiąt przedstawień (50), w tym 12 premier. A oto one :
2.06.2006 r. – Wieczornica „Poezja Karola Wojtyły” – kościół przy al. Kraśnickiej. Autorem scenariusza był Krzysztof Żak.
9.09.2006 r. – „Przypadki Kasandra mieszczanina paryskiego” – Festyn Osiedlowy „V Dzień Węglina”. Przedstawienie na podstawie „Parad” Jana Potockiego.
16.06.2007 r. – „Antyczne obrazki” – Festyn Osiedlowy „VI Dzień Węglina”. Przedstawienia na podstawie antycznych tekstów Owidiusza, Herondosa i Arystotelesa.
11.11.2009 r. – „Damy i huzary” – DPS „Betania”. Adaptacji komedii Aleksandra Fredry dokonał Dariusz Boruch.
15.05.2010 r. – „Lato w Nohant” – Biblioteka Uniwersytecka UMCS. Wybrany fragment sztuki Jarosława Iwaszkiewicza.
26.01.2011 r. – „Oświadczyny” – Bar pod Brzozami. Jednoaktówka Antoniego Czechowa.
15.02.2012 r. – „Sztuka kochania” – DDK Węglin. Na podstawie „Sztuki kochania” Owidiusza przedstawienie przygotowała Anna Kuszneruk.
31.03.2012 r. – „Rosja według Czechowa” – DDK „Weglin”. Przedstawienie złożone z jednoaktówki Antoniego Czechowa „Oświadczyny” i scenek na podstawie jego nowel : „Złoczyńca” oraz „Narzeczony i ojczulek”
6.10.2012 r. –„Szkoła tańca” – Dom Kultury LSM. Wodewil na podstawie komedii Dariusza Borucha i piosenek Mateusza Dąbrowskiego
15.03.2013 r. – „Dyktator” Jerzego Żuławskiego (fragmenty) – Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego Filia nr 34. Adaptacji dokonał Dariusz Boruch.
13.09.2013 r. – „Julian Tuwim – Wiersze dla dzieci” – DDK „Węglin” – Lublin. Przedstawienie łączące trzy formy artystycznego wyrazu: recytacje, śpiew i rysunek. Teksty wybrał Dariusz Boruch, muzykę do piosenek napisał Mateusz Dąbrowski, a ilustracje do wierszy wykonał Bernard Homziuk.
15.10.2013 r. – „Legendy lubelskie – czarci sąd” – DK LSM w Lublinie. XIV Jesienny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów. Przedstawienie, do którego oryginalny tekst napisał Sławomir Krzyżanowski, według pomysłu Dariusz Borucha.
Amatorski Teatr Towarzyski prezentował się w różnych miejscach i w kilku miastach. Otwarty jest na każdą propozycję występów, bo jego celem jest dobra zabawa i propagowanie idei teatrów towarzyskich. Repertuar teatru dobierany jest tak, aby był różnorodny i możliwy do zrealizowania, są tam utwory klasyczne, ale i własne tekstu członków zespołu.
Aktorów teatru oprócz marzeń o scenie łączy miłość do żywego słowa, poprawnej polszczyzny, bogatego stroju i działania w grupie.
Obecnie zespół, oprócz licznych występów, pracuje nad kolejnymi utworami Antoniego Czechowa i przygotował przedstawienie „Rosja według Czechowa II”.
Zapraszamy do współpracy !!!! Potrzebujemy aktorów, ale również osoby umiejące szyć kostiumy lub tworzyć dekoracje. Może ktoś ma ciekawy pomysł na przedstawienie, a może sam coś napisał ????
Kontakt:
Dariusz Boruch – 603 172 564,
Anna Kuszneruk – 535 310 140
daboruch@poczta.onet.pl