w sobotę 24 stycznia 2015 r.
o godz. 18.00
Teatr Pokoleń Centrum Kultury w Siennicy Różanej
zaprasza na spektakl
Teatr w Pipidówce
na podstawie Michała Bałuckiego oraz scenariusza Krzysztofa Babickiego
scenariusz – Andrzej David Misiura
reżyseria – Tadeusz Andrzej Kiciński
Wstęp wolny
Teatr Pokoleń Centrum Kultury w Siennicy Różanej
Przeszło sto lat temu mieszkaniec Woli Siennickiej Franciszek Zaraza, uczęszczając do szkoły krawieckiej w Szymanowie za Warszawą, zetknął się ze sceną w szkolnym kółku teatralnym. Powróciwszy w rodzinne strony w 1913 roku założył w Siennicy Różanej zespół teatralny. Gdy pierwsza sztuka „Łobzowianie” była gotowa do wystawienia, wybuchła pierwsza wojna światowa. Jednak praca reżysera i aktorów nie poszła na marne i sztukę „Łobzowianie” wystawiono 15 sierpnia 1917 roku.
Zachęceni sukcesem wystawili jeszcze w okresie międzywojennym: „Na przekór”, „Wesele Basi”, „Zaręczyny Jagny”, „Walkowe kochanie” – Rydza, „Surdut i siermięga”, „Swaty”, „Janko Powstańca”, „Grube ryby” – Bałuckiego, „Chatę za wsią”, „Marcowego kawalera” – Blizińskiego oraz operetkę „Piosenka pana Fortunata” i inne. Przez ten okres reżyserami byli: Franciszek Zaraza, Jan Zaraza, nauczyciel Bolesław Górny oraz Stanisław Borys.
W czasie II wojny światowej zginął reżyser Bolesław Górny. Tymczasem Jan Zaraza podjął się przygotowania sztuki „Straszny młyn” oraz ponownie wystawiono „Swaty”. Niebawem uzdolniony mieszkaniec Siennicy Różanej Stefan Truskowski zajął się reżyserią i wspólnie ze Stanisławem Borysem wystawili sztuki takie jak: „Ojcowizna” Brodzińskiego, operetkę „Jagusia płacze, śmieje się Jaś”, „Macocha”, „Igraszki z diabłem”. Teatr powojenny odniósł ogromy sukces, a szczególnie druga inscenizacja „Chaty za wsią”.
„Chata za wsią” na przestrzeni stu lat doczekała się co najmniej trzech premier. Ostatnią przygotował w 2008 roku zespół, który przyjął nazwę Teatr Pokoleń, a odrodził się dzięki staraniom Ireny Zarazy. Reżyserią z powodzeniem zajmują się Tadeusz Andrzej Kiciński i Andrzej David Misiura. Teatr Pokoleń w krótkich odstępach czasu przygotował i wystawił 8 sztuk. Premiery zgromadziły mnóstwo widzów. Oto ich tytuły: „Chata za wsią”, „Zełżyj po trzykroć”, „Pastorałki”, „Próba Czechowa”, „W Baraniej Głowie”, „Zemsta”, „Synteza” i „Teatr w Pipidówce”.
Wielką realizacją „Chaty za wsią” zainteresowały się media. Ukazały się liczne artykuły. Redaktor Czesława Borowik z Radia Lublin odwiedziła zespół przed premierą. Panorama Lubelska zawitała podczas próby generalnej. Fragmenty sztuki pokazano w telewizji w wieczór wigilijny – o wydarzeniu dowiedział się cały kraj i Polonia. Podczas kilku wystawień sztukę obejrzało 2000 osób!
Drugą sztuką Teatru Pokoleń była komedia „Zełżyj po trzykroć”, czyli jak to Rej z Siennicy za sędziego bywał w Rzeczypospolitej Babińskiej, która miała przypomnieć tradycje gminy oraz jej związki z Ojcem Literatury Polskiej Mikołajem Rejem. Ciekawą przygodą był udział w rekonstrukcji zdarzeń II wojny światowej pt. „Oblężenie Krasnegostawu” i wypadków z okresu stanu wojennego. Artyści angażowani byli nawet do filmów reklamowych.
Na uwagę zasługuje, że scenariusze opracowywane i tworzone są wewnątrz zespołu, a wszystkie inscenizacje cieszą się powodzeniem i są zwykle na profesjonalnym poziomie.
Teatr Pokoleń został nagrodzony w Powiatowym Konkursie „Kultura” w kategorii „Zespół artystyczny roku 2008”. Jego działalność docenił również Marszałek Województwa Lubelskiego, przyznając swoje wyróżnienie. Zespół zdobył też wyróżnienie w kategorii „Organizacje pozarządowe lub grupy obywateli” w konkursie o Nagrodę Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Komitetu ds. UNESCO za szczególne przedsięwzięcie o charakterze kulturowym i kulturotwórczym, które w latach 2006-2009 w wybitny sposób przyczyniły się do wzmocnienia więzi i tradycji lokalnych oraz aktywizacji społeczności. Teatr Pokoleń od 5 lat występuje i otrzymuje nagrody. W 2013 roku wziął udział w Ogólnopolskim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie, odnosząc sukces na miarę profesjonalnego teatru.
W grudniu 2013 roku Teatr Pokoleń z okazji swojego piątego jubileuszu zorganizował uroczyste 100-lecie amatorskiego ruchu artystycznego w Siennicy Różanej. Wytłoczono pamiątkowy medal i wystawiono widowisko składające się z wybranych fragmentów dotychczas wystawianych sztuk pt. „Synteza”.
W 2014 roku aktorzy Teatru Pokoleń brali udział w realizacji filmu krótkometrażowego pt. „G-Roy”, w którym jedną z głównych ról grał Piotr Cywrus.
Aktualnie wystawianą sztuką jest „Teatr w Pipidówce” na podstawie prozy Michała Bałuckiego i scenariusza Krzysztofa Babickiego w reżyserii Tadeusza Kicińskiego. Spektakl opowiada o zawiłościach społeczno-politycznych mających miejsce w miasteczku Pipidówka. Rzecz dzieje się przed stu laty, ale jej tematyka jest ciągle aktualna. W przedstawieniu bierze udział 18 aktorów:
Występują
GRZMOTNICKI, burmistrz miasta – Bogdan Kargul
KATARZYNA, jego żona – Ewa Dziedzic
SABINA, ich córka – Mariola Sysa
FELIKS, mąż Sabiny, profesor – Adam Baran
DMUCHALSKI, doktor – Stefan Zając
KAMILLA, jego żona – Maria Guz
FILATYŃSKI, radny banku – Andrzej David Misiura
AURELIA, jego żona – Katarzyna Kondratiuk
WANDA OLECKA, feministka – Dorota Sawa
MILICZ KAROL, bankowiec – Zbigniew Atras
DYKTALSKA, emancypantka – Elżbieta Furtak
PIETRZYKOWSKA, emancypantka – Agnieszka Zaworska
FEINSTRICH, emancypantka – Halina Kargul
SATURNIN, dziennikarz – Marek Kapeluszny
HRABINA, arystokratka – Janina Brzyszko
NASTUSIA, służąca – Grażyna Zaworska
WALUŚ, służący – Daniel Dobosz
NARRATOR, literat – Karol Bojarczuk
„TEATR W PIPIDÓWCE”
na podstawie Michała Bałuckiego oraz scenariusza Krzysztofa Babickiego
scenariusz – Andrzej David Misiura, reżyseria – Tadeusz Andrzej Kiciński