we wtorek 24 lutego 2015 r.
o godz. 17.00
Instytut Architektury Krajobrazu
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
zapraszają na wykład na temat
Storczyki ogrodowe
– czyli jak uprawiamy polskie storczyki
w ramach cyklu
Spotkania z architektami krajobrazu KUL
Prowadzenie dr inż. Katarzyna Karczmarz
Storczyki to bardzo oryginalne i niezwykle piękne kwiaty, które w ostatnim czasie zrobiły oszałamiającą karierę w naszym kraju. Storczyki to nie tylko te kwiaty sprowadzane z zagranicy lub uprawiane w szklarniach, w sztucznie przygotowanych warunkach. Istnieją także nasze rodzime storczyki, które nie boją się panujących w Polsce warunków i mogą być uprawiane na zwykłej rabacie.
Wykład pt. „Storczyki ogrodowe, czyli jak uprawiamy polskie storczyki” jest zbiorem informacji, które pomogą słuchaczom wprowadzić storczyki rodzime do swoich założeń ogrodowych. Celem prelekcji jest próba odpowiedzi na następujące pytania: dlaczego w ogrodach tak rzadko spotykamy storczyki? Jakich dołożyć starań, aby zechciały w nich rosnąc? Który storczyk jest najpiękniejszy? Które storczyki najczęściej są uprawiane w przydomowych ogrodach? Jakie rośliny posadzić, aby mogły stanowić dobre towarzystwo dla storczyków rosnących w ogrodzie? Znajdując odpowiedź na powyższe pytania, słuchacze dowiedzą się, jak należy aranżować współczesne kompozycje, aby móc w nich gościć nasze rodzime storczyki – prawdziwe perełki wśród ogrodowych kwiatów.
Dr inż. Katarzyna Karczmarz – absolwent Wydziału Ogrodniczego na Uniwersytecie Przyrodniczym, doktor nauk ogrodniczych o specjalności rośliny ozdobne. Roślinoznawca, specjalista w dziedzinie uprawy i stosowania roślin ozdobnych w ogrodach przydomowych, terenach zieleni miejskiej, systemach przyrodniczych i wypoczynkowych. Od 2002 roku pracuje w Instytucje Architektury Krajobrazu KUL w Katedrze Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu. Prowadzi badania naukowe o charakterze uprawowo-faunistycznym. Przedmiotem badawczym jest szeroko pojęta szata roślinna: drzewa ozdobne, krzewy i rośliny zielne, jak również zasiedlające je stawonogi. Z zamiłowania florysta, współorganizator wielu warsztatów florystycznych, założyciel uczelnianego koła florystów. Pośród zainteresowań wymienia także tematykę dotyczącą hortiterapii (ogrodoterapii).
Wybrane publikacje:
1. Dynamika liczebności Chromaphis juglandocola (Kalt. 1843) na orzechu włoskim (Juglans regia L.) w miejskich zadrzewieniach Lublina. 2010. Karczmarz K.
2. Ogród inspirowany naturą a ogród w zgodzie z naturą – uporządkowanie pojęć. 2010. Karczmarz K, Trzaskowska E.
3. Stawonogi zasiedlające różę ogrodową odmiany ‘Bonica 82’ w zieleni miejskiej Lublina. 2012. Karczmarz K.
4. Dynamika populacji i bionomia Panaphis juglandis (Goeze, 1778) (Homoptera, Phyllaphididae) zasiedlającej orzech włoski (Juglans regia L.) w parkach i ogrodach Lublina. 2012. Karczmarz K.
5. Spontaniczna flora naczyniowa wybranych cmentarzy Lublina i okolic. 2013. Trzaskwska E., Karczmarz K.Spotkanie odbędzie się
______________________________________________________________
Rok 2014
Rośliny w sztuce – dr inż. Piotr Kulesza
Ogrody w sztuce – dr inż. Piotr Kulesza
Ogrody krajobrazowe Europy – dr inż. Piotr Kulesza
Tajemnice owadów – dr Magdalena Lubiarz
Rośliny chronione, trujące i lecznicze w naszych ogrodach przydomowych – mgr inż. Ewa Mackoś-Iwaszko
Naturalne metody ochrony roślin – mgr M. Solski
Rok 2015
24 lutego 2015 – Storczyki ogrodowe dr inż. Katarzyna Karczmarz
3 marca 2015 – Pnącza stosowane w ogrodach – dr Joanna Renda
10 marca 2015 – Rekordziści w świecie roślin dr inż. Katarzyna Karczmarz
17 marca 2015 – Świadome fotografowanie mgr inż. Paweł Adamiec
31 marca 2015 – Chwasty jadalne – dr inż. Ewa Mackoś-Iwaszko
14 marca 2015 – Gatunki obcego pochodzenia-inwazyjne w Polsce – dr hab. Ewa Trzaskowska
20 marca 2015 – Florystyka a granice sztuki mgr inż. Paweł Adamiec