Wernisaż i koncert odbędą się
w piątek 13 marca 2015 r. o godz. 18.00
Krystyna Głowniak malarstwo i rysunek
Koncert zespołu STANDARD BRASS BAND
Prowadzenie wieczoru Ewa Hadrian
Wstęp wolny – wejściówki do odebrania w sekretariacie Domu Kultury LSM
Krystyna Głowniak – absolwentka UMCS, KUL, członek ZPAP oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.
Prace artystki znajdują się w kilku prywatnych kolekcjach (Hamburg, Warszawa, Gdańsk, Amsterdam, Innsbruck, Focushima, Ułan Bator) oraz w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym (Kamienica Celejowska), w krakowskim i lubelskim Muzeum Farmacji, w zbiorach Pałacu Opatów Oliwskich w Gdańsku, a także w Muzeum w Łęcznej.
Jest także autorką malowideł ściennych dla prywatnej kliniki w Nałęczowie, dla Szpitala im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie oraz aptek w Krośnie, Radzionkowie oraz Apteki Muzeum w rodzinnym mieście. Jako ilustratorka figuruje w Gabinecie Rycin Uniwersytetu Jagiellońskiego. Twórczość Krystyny Głowniak została utrwalona w kilku filmach Telewizji Lubelskiej.
Jest autorką trzech ksiażek: Provincia Addormentata, Album malarstwa oraz Notes – Pułapka czasu. Jest Mistrzem Mowy Polskiej, posiada tytuł Zasłużonej dla Kultury Polskiej, otrzymała Nagrodę MKiS, medal Urzędu Marszałkowskiego oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Lublin z okazji Jubileuszu.
Wystawy zagraniczne: Kopenhaga, Hamburg, Amsterdam, Sztokholm, Nantes, Drohobycz, Hiszpania, Indie, Mongolia, Izrael. Prezentowała także prace w Galerii Uniwersytetu Amity w Indiach.
Wystawy i wydarzenia w Polsce
Ogólnopolskie Triennale Akwareli w Lublinie, Wystawa Pasteli w BWA w Nowym Sączu, galeria BWA w Lublinie, „Pejzaże mistyczne i zwyczajne” w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, podróż do Drohobycza i udział w międzynarodowej sesji Pogranicze kultur z okazji 50 rocznicy śmierci Bruno Schulza, Pałac Opatów Oliwskich, Muzeum Regionalne w Łęcznej, Wschodni Salon Sztuki, Ratusz w Otwocku, „Pejzaże z Senneville” w Kuncewiczówce, „Notatki z prowincji” w Małej Akademii Sztuki w Lublinie, Muzeum Farmacji w Krakowie i Lublinie, Forum Farmacji Polskiej, nagroda „Złoty moździerz” za popularyzację tematyki aptekarskiej w malarstwie, Galeria Wirydarz Piotra Zielińskiego, Galeria Radia Lublin, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, galeria Attavanti w Jarosławiu, udział w wystawach zbiorowych, także w jubileuszowej ZPAP.
Ostatnie prezentacje
2013 – prestiżowa wystawa w Pałacu Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie (100 prac),
2013 – wystawa Między Lublinem a Wenecją w Nadrzeczu w Fundacji Kresy 2000
2014 – Solaris według Stanisława Lema w Norwidianum KUL oraz w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym
Doskonali swój warsztat na studiach podyplomowych w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki.
___________________
Poezja obrazu- o malarstwie Krystyny Głowniak
Krystyna Głowniak jest postacią niezwykle ważną w kulturalnym środowisku Lublina, jest osobą obdarzoną wieloma talentami. Niezwykłe przymioty intelektualne, dar wymowy, wrodzone umiejętności managerskie powodowały, że była wyróżniana przeróżnymi funkcjami zawodowymi i społecznymi, zarówn o jako pedagog, jak i animator życia kulturalnego w tym niezwykłym mieście pełnym zabytków i śladów wielkiej historii. Jednak jeden z talentów zdołał zyskać sobie szczególne miejsce w biografii i sercu tej bardzo bogatej osobowości. Jest to talent plastyczny, talent wyrastający z wielkiej wrażliwości na piękno, a może sam będący źródłem tej wrażliwości, która doprowadziła Krystynę Głowniak do umiłowania sztuki, już nie tylko jako człowieka nauki, obserwatora i miłośnika, ale kogoś kto związał swe życie ze sztuką na zasadzie ogromnej profesjonalnej bliskości.
Pośród obowiązków naukowych, społecznych, rodzinnych i życiowej codzienności jej talent artystyczny trwał i domagał się swojej realizacji w formie dzieł. Będąc z wykształcenia filologiem i historykiem sztuki Krystyna Głowniak stała się z czasem artystką-malarką w pełni dojrzałą, świadomą swego powołania – pogłębiając nieustannie swoje twórcze doświadczenie realizowała w sposób coraz doskonalszy swoją wizję obrazowej rzeczywistości.
Krystyna Głowniak w różnych okresach zajmowała się malarstwem, rysunkiem, ale i ilustracją i malarstwem ściennym. Jej twórczość ulegała wielu przeobrażeniom – nie zmieniał się jednak świat, który tworzyła w swoich obrazach i który jest ciągle w jej twórczości obecny. Jest to świat wizji poetyckiej. Dzięki poetyckiej wizji jej styl jest autentyczny, rozpoznawalny, pozbawiony jakiejkolwiek maniery.
Obrazy artystki są wyrazem doświadczenia poetyckiego – są jakby zapisem zatrzymanych w pamięci widoków, wizerunków miejsc i ludzi, fragmentów realnej i nierealnej rzeczywistości. Jednak ten poetycki collage, zbudowany misternie z elementów pełnych znaczeń – zachowuje z góry wyznaczony porządek, który otwiera drogę do przeżycia. Każdy z obrazów Krystyny Głowniak jest jakby podróżą – w sensie realnym i w sensie duchowym (częste podróże artystki, te całkiem realne, nie pozostają chyba bez wpływu na kształt jej twórczości).
Jednak wizja artystyczna, którą tchną obrazy, to podróż w poetyckiej czasoprzestrzeni, w której przestrzeń jest jedna i czas jest jeden – przeszły i teraźniejszy – trwający w jedności obrazu.
W obrazach Krystyny Głowniak dobór wizualnych „słów” i znaków, tak jak w poetyckiej frazie, podlega najwyższej selekcji mającej na celu trafność wyrażania. Twórczość artystki, tak bardzo przylegająca do jej osobowości, jest wyrazem ciągłego dążenia do perfekcji.
Literackość prac Krystyny Głowniak, będąca dobrym przykładem horacjańskiej zasady jedności poetyckiego i malarskiego obrazu „Ut pictura poesis”, manifestuje się w jeszcze jeden sposób – artystka tworzy obrazy i rysunki nawiązujące wprost do dzieł literackich. Głębokie odczucie nastroju prozy Brunona Schulza ukazuje duży cykl prac „Świat według Schulza” zrealizowany na początku lat dziewięćdziesiątych. Niezwykle istotnym w tym względzie jest także cykl portretów Franza Kafki (2010-2014).
Przesycona poezją, często o zabarwieniu mistycznym i religijnym, twórczość Krystyny Głowniak jest wyrazem sumy doświadczeń i przeżyć zamkniętych w malarskiej wizji, w której drogie artystce obrazy dalekich, renesansowych miast, zatrzymane w szkicowniku albo tylko „pod powiekami”, korespondują z poetyckimi widokami Kazimierza i Lublina. Prace artystki ujmują zawsze harmonią wszystkich elementów i niepowtarzalnym nastrojem, który jest esencją – źródłem poetyckiej opowieści. W malarstwie Krystyny Głowniak, jak promienie światła w jednym punkcie, skupiają się wszystkie jej talenty i doświadczenia.
Jan Pamuła
_____________________________
Koncert najpiękniejszych polskich przebojów
Bądź moim natchnieniem
w wykonaniu zespołu
Standard Brass Band
z solistką Agnieszką Dobrowolską
W czasie koncertu słyszymy piosenki:
Najtrudniejszy pierwszy krok, Przyjdzie na to czas, Bądź moim natchnieniem, Zacznij od Bacha, Nie ma miłości, Kormorany, Kasztany, Lornetka, Mój, tylko mój, Seksapil, Czy te oczy mogą kłamać, Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia, Tyle wdzięku, Gdy mi ciebie zabraknie, Bombonierka
Zespół STANDARD BRASS BAND istnieje już 17 lat. Występuje głównie na terenie Lubelszczyzny, chociaż na swoim koncie ma również podróże artystyczne m. in. do Warszawy, Kielc, Poznania, Łodzi, Wieliczki, Nowego Targu, a nawet Brukseli.
Repertuar grupy obejmuje przeboje polskiej i światowej muzyki rozrywkowej, znane tematy filmowe oraz standardy muzyki jazzowej i tanecznej.
STANDARD BRASS BAND w składzie:
saksofony: Arkadiusz Jaros, Grzegorz Martinson, Józef Nikiel, Bogusław Wróblewski
trąbki: Mieczysław Pawelec, Arkadiusz Stec
puzony: Rafał Maruszak, Bartłomiej Pietrzak
instrumenty klawiszowe: Wojciech Durak
gitara basowa: Jarosław Goś
perkusja: Kamil Wróblewski
gitara i śpiew: Mariusz Wrona
śpiew: Agnieszka Dobrowolska
Prowadzenie wieczoru – Ewa Hadrian
—————————
Ewa Hadrian – polonista (KUL), bibliotekarz (starszy kustosz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie), bibliolog i bibliofil (członek Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki), popularyzatorka literatury i czytelnictwa; wieloletni współpracownik Radia Lublin (autorka m.in. kilkuset felietonów radiowych emitowanych w cyklu „5 minut z książką”), współautorka telewizyjnego programu kulturalnego „Afisz” (TVP Lublin). Autorka m.in. publikacji Samuela Tyszkiewicza sztuka pięknej książki, Lublin 2011.
———————————————————-
Wstęp wolny – wejściówki do odebrania w sekretariacie Domu Kultury LSM