——————-
DLA KOGO?
Adresatami warsztatów są wszyscy miłośnicy fotografii, bez względu na wiek. Każdy, kogo interesuje bardziej świadome i twórcze rejestrowanie obrazu i wykorzystanie pełnego potencjału posiadanego aparatu i sytuacji fotograficznej, jest mile widziany. Nie potrzeba mieć sprzętu z najwyższej półki, by robić coraz lepsze zdjęcia i uczestniczyć w naszych zajęciach. Zdjęcia robi człowiek – inwestujmy przede wszystkim we własne umiejętności!
PROGRAM ZAJĘĆ (najważniejsze punkty)
Funkcje i obsługa aparatu fotograficznego – wykorzystajmy w pełni posiadany aparat
Trochę techniki – aparaty, obiektywy, źródła światła, akcesoria fotograficzne – co i po co
Nie tylko tryb AUTO – świadoma fotografia, efekt taki, jak chce autor, a nie aparat, omówienie tego, co wpływa na ostateczny kształt zdjęcia
Co i jak fotografować – ludzie, wydarzenia, ulica, przyroda, architektura itp.
Praktyczny trening oka i ręki – jak zrobić dobre zdjęcia i unikać typowych błędów
Zajęcia praktyczne, indywidualne projekty, analiza zdjęć, swobodne dyskusje, rozwój spostrzegawczości i wrażliwości
Co jest ważne w dobrej fotografii – np. temat, emocje, światło, kompozycja, ruch/zamrożenie ruchu – zdjęcie powinno mieć „to coś”
Lampa błyskowa – po co, kiedy, a kiedy nie
Sprzęt studyjny
Podstawy prawa dla fotografa
Te zajęcia są dla Ciebie!
Zajęcia prowadzi Jerzy LINIEWICZ
kilka słów o mnie…
Na co dzień – pasjonat fotografii prasowej i dokumentalnej, dziennikarz, z wykształcenia socjolog. Obecnie wolny strzelec. Choć socjologia nie jest kierunkiem artystycznym, cenię ją sobie z tego powodu, że nauki społeczne i humanistyka to dziedziny wpływające na ogólny poziom wiedzy, rozwój i wrażliwość. Takie studia uczą spostrzegawczości, dostrzegania relacji między ludźmi, między człowiekiem a światem, realizmu, konkretu, ale i abstrakcyjnego myślenia. Przekłada się to na wszelkie działania twórcze, a w mediach, w tym w fotografii, jest to bezcenne. Warto na marginesie wspomnieć, że socjologia wizualna to całkiem ciekawa dziedzina…
Fotografia – pasja odziedziczona po moim śp. Ojcu, jeden z bardziej radosnych kawałków życia…
W fotografii najbardziej interesuje mnie – przynajmniej ostatnio – pokazywanie subtelności i piękna świata, jego jasnej strony. Mam nadzieję, że to pomaga pokonać ciemną stronę. Interesuje mnie też ukazywanie ludzkich emocji i różnych przejawów życia – człowieka, społeczności, otoczenia… Lubię fotografować ciekawe wydarzenia (np. sztuka, kultura, religia), lubię niepozowane portrety, obrazy pokazujące świętowanie, ale i codzienność. Lubię wyjść z aparatem bez konkretnego celu i zobaczyć, co się ciekawego wydarzy. Tak często powstają bardzo ciekawe zdjęcia – ludzi, przyrody. Marzy mi się projekt związany z podróżą i coraz częściej o tym myślę.
Osiągnięcia fotograficzne
- III miejsce w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Człowiek i jego pasje” (MDK w Turku, 2009) plus udział w wystawie pokonkursowej;
- Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie fotograficznym PORTRET 2018, EDYCJA 8, przewodniczący Jury – Sebastian Siębor, TODOBRYKURS.PL, Warszawa 2018.
Udział w wystawach pokonkursowych
- „Takie jest życie, taki jest świat” (Karliński Ośrodek Kultury 2008);
- „Moja zwykła – niezwykła codzienność” (Centrum Kultury Południe, Radom 2008);
- „Oblicza Żydowskości – Żydzi i Współczesność” (DCF, Wrocław 2010);
- Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Natura tworzy, człowiek niszczy” (Nowogardzki Dom Kultury 2010);
- „Fotografia Prasowa. Zamość 2015” – konkurs fotograficzny dla zawodowych fotoreporterów pracujących w województwie lubelskim, Zamojskie Stowarzyszenie Dziennikarzy);
- „Takie jest życie, taki jest świat” (Karliński Ośrodek Kultury 2017).
Dyplom za konsultację merytoryczną i udostępnienie własnych zdjęć do wystawy fotograficznej „Jesteśmy” -Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Oddział Lublin, stała ekspozycja, wernisaż w roku 2008.
Wystawy indywidualne
- „My favorite things/Moje ulubione” – wystawa wybranych fotografii – Dom Kultury LSM, wernisaż – czerwiec 2018;
- „Jesziwas Chachmej Lublin. Absolutely Live 2008 – 2017” – wystawa pokazująca odrodzenie lubelskiej społeczności żydowskiej (Warszawa, sierpień 2017). Wystawa zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu;
- prezentacja fotografii w ramach projektu „Lubline Reunion 2017” – był to zjazd przymusowych emigrantów, lubelskich Żydów zmuszonych do opuszczenia Polski w 1968 roku i ich rodzin, prezentacja była poświęcona obecnemu funkcjonowaniu i aktywności lubelskich Żydów, a cały zjazd był też częścią wielkiego projektu pn. „Lublin 2017 – 700 lat miasta (Ośrodek Brama Grodzka, Teatr NN, Lublin we współpracy z władzami Miasta Lublin).
Dodatkowa informacja
- Liczne publikacje zdjęć w prasie lubelskiej i ogólnopolskiej – najważniejsze dla mnie to: Fachowiec Lubelski, Lubelski Poradnik Budowlany, Świat Kominków, Magazyn LAJF, Magazyn Uliczny WSPAK, Miesięcznik Czas, Słowo Żydowskie, Digital Foto Video, Przegląd Budowlany. Ponadto publikacje relacji z imprez i wydarzeń w materiałach organizatorów i artystów.
- Obsługa fotograficzna koncertów i eventów organizowanych przez zaprzyjaźnionych artystów, instytucje i promotorów kultury. Główni partnerzy: Centrum Wolontariatu w Lublinie, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie Filia Lublin, wcześniej Fundacja Kulturalno-Artystyczna TESTUDO w Lublinie.
ZAPISY w sekretariacie Domu Kultury LSM
tel. (81) 743 48 29